Czy wspinanie to drogi sport?

Na kursie wspinaczkowym

Czy wspinanie to drogi sport?

Rozważając zakup sprzętu do wspinania, warto zastanowić się nad kilkoma sprawami. Przede wszystkim jak często będziesz się wspinać i gdzie będziesz się wspinać. Od tego zależy, ile pieniędzy potrzebujesz na „rozpoczęcie przygody ze wspinaczką.”

Żeby zacząć się wspinać nie potrzeba ani specjalistycznego sprzętu ani majątku. Jeśli zaczynasz na ściance wspinaczkowej, lub jedziesz pierwszy raz w skały i znajomy może użyczyć Ci uprzęży wspinaczkowej, to tak naprawdę dasz radę wspinać się w trampkach i na początku nie potrzebujesz nic więcej.

Pobierz mini słownik wspinaczkowy

Jaki sprzęt do wspinania potrzebuję na początek?

Jeśli natomiast już wiesz, że wspinanie Cię kręci i chcesz się tym zająć na poważnie, to kup buty wspinaczkowe. To najważniejszy i pierwszy wydatek. Ceny wahają się od 150 zł do kilkuset zł. Na początku wystarczą buty dla początkujących, które nie kosztują fortuny – możesz je kupić za 200-300 zł i będziesz ich używać przez kilka lat (w zależności od eksploatacji).

Cały sprzęt potrzebny do wspinania na ściance możesz wypożyczyć na miejscu. Liny zazwyczaj są powieszone a drogi wspinaczkowe przygotowane. Jeśli wybierzesz się na kurs wspinaczkowy – dostaniesz sprzęt na czas jego trwania. Buty zawsze warto mieć swoje, dopasowane do Twojej stopy. Chociażby ze względów higienicznych warto je kupić i mieć.

Kolejną ważną rzeczą jest uprząż wspinaczkowa. Tutaj ceny wahają się również od 150 zł do kilkuset złotych. Ważne jest to, aby wiedzieć, do czego uprząż ma służyć i gdzie ma być używana – warto dobrać ja do przyszłych aktywności. Jeśli zamierzasz wspinać się tylko na ściance i skałkach – wystarczy uprząż „sportowa”. Jeśli planujesz wspinaczkę w górach wysokich lub zimowe wyprawy w góry – ku uprząż górską, z dużym zakresem regulacji.

Facebook Akademii Wspinania climb2change

Później potrzebujesz jeszcze woreczek na magnezję, podobno bez magnezji nie da się wspinać 😉 Najtańszy woreczek kosztuje ok. 30 zł.

Umiesz asekurować? To potrzebujesz jeszcze swój kubek, czyli przyrząd do asekuracji! Zastanów się, do czego będzie Ci później potrzebny, jeśli będziesz się wspinać w górach wysokich, od razu kup przyrząd wielofunkcyjny. Koszt to około 110 zł. Do tego koniecznie karabinek HMS (30-40 zł).

Z takim sprzętem będziesz mógł ruszyć na panel lub ze znajomymi (którzy mają resztę sprzętu) w skałki! A o to chodzi!

Pobierz mini słownik wspinaczkowy

Twój niezbędny sprzęt do wspinania to koszt około 550 zł (wersja economy).

  • Buty wspinaczkowe – 200 zł
  • Uprząż wspinaczkowa – 150 zł
  • Woreczek – 50 zł
  • Przyrząd do asekuracji + HMS – 150 zł

Jeśli chcesz mieć własny sprzęt wspinaczkowy w skałki, to oprócz butów, uprzęży, woreczka i przyrządu do asekuracji potrzebujesz jeszcze:

  • 2 dodatkowe HMS-y – 80 zł (do zestawu osobistego)
  • Repik – linka pomocnicza 1,5 m – 5 zł

Czyli 550 zł + 80 zł.

Oraz

  • Linę wspinaczkową – 60m, minimalny koszt to ok 300 – 350 zł
  • Ekspresy – 10 szt. – minimalna cena to ok 40 zł = 400 zł
  • Pętle – 5 szt różnej długości – ok 15 zł/sztuka
  • Kilka wolnych karabinków  – 6 szt, 25zł/szt

To koszt oko 800 zł.

Na takim sprzęcie będą wspinać się minimum 2 osoby – możesz go kupić z kimś „na spółkę”. (Czyli 800 zł/ 2 = 400 zł). Zatem trzeba przyjąć minimum 1000 zł na podstawowy sprzęt wspinaczkowy dla jednej osoby. Oczywiście to sprzęt do wspinania po drogach sportowych, w skałkach. W góry wysokie potrzebne jest więcej specjalistycznego sprzętu, który nie jest uwzględniony w tym zestawieniu.

Jednakże, bez względu na to, ile tych pieniędzy wydasz – będzie to wydatek niemal jednorazowy, ponieważ sprzęt do wspinania używa się latami. Okresy użytkowania materiałów tekstylnych wahają się o 5 – 10 lat, a akcesoria metalowe używa się dopóki się nie zużyją. A to zależy od wielu czynników.

Zarezerwuj kurs wspinaczki

Czy wspinanie to drogi sport?

Idąc dalej. Przy kalkulacjach musisz wziąć pod uwagę miejsce, gdzie będziesz się wspinać. Wejście na ściankę wspinaczkową lub wyjazd w skały generuje stałe dodatkowe wydatki, które trzeba po prostu uwzględnić w budżecie. Koszty wejścia na ściankę wspinaczkową są porównywalne do karnetu na siłownię. Jednorazowe wejście to koszt 20-30 zł.

Jeśli co roku jeździsz na urlop, a teraz będzie to urlop wspinaczkowy – koszty zostają bez zmian.

Gdyby porównać to do kosztów uprawiania kolarstwa lub biegania… Biorąc pod uwagę koszt roweru lub ciągłe zmienianie butów do biegania, opłacanie zawodów oraz dojazdów na nie – wspinanie wychodzi taniej 😉

Przeczytaj również nasz artykuł: Wspinanie: Jaki sprzęt kupić na początek przygody ze wspinaniem?

Intagram Akademia Wspinania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *