Jaki kurs wspinaczkowy wybrać? Rodzaje kursów wspinaczki

Jeśli myślisz o rozpoczęciu przygody ze wspinaczką, to pewnie zastanawiasz się od czego zacząć i jaki kurs wspinaczkowy wybrać? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury tego artykułu. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się:

  • Jakie są rodzaje wspinaczki?
  • Jakie kursy wspinaczkowe są dostępne na rynku i jaki kurs wspinaczkowy będzie dla Ciebie najlepszy?
  • Od czego zacząć przygodę ze wspinaczką?

Mamy nadzieję ze ten artykuł okaże się pomocny podczas wyboru kursu, przed którym być może właśnie stoisz.

Co to jest wspinaczka?

Wydawałoby się, że wspinanie to taka prosta sprawa, tymczasem istnieje kilka rodzajów tej aktywności. W zależności od tego gdzie i z jakim sprzętem będziesz się wspinać, inaczej będzie nazywana Twoja aktywność. Jeśli zajrzysz do Wikipedii, znajdziesz tam taką definicję wspinaczki:

Wspinaczka to przemieszczanie się w terenie na tyle stromym oraz trudnym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

Brzmi to dość zwięźle, tyle, że wspinać można się zarówno na głazy, jak i na kilkukilometrowe skalne ściany – to powód dla którego istnieją różne klasyfikacje wspinaczki.

Rodzaje wspinaczki

Jeśli weźmiemy pod uwagę charakter miejsc, w których się wspinamy, to możemy wyróżnić bouldering, wspinaczkę halową, wspinaczkę skałkową, wspinaczkę górską lub wysokogórską wspinaczkę wielkościanową (Big Wall-ową).

Więcej o tych rodzajach wspinaczki możesz przeczytać w artykule: Rodzaje wspinaczki (dostępny wkrótce).

Aby objaśnić różnice w rodzajach kursów wspinaczkowych, skupimy się na klasyfikacji wspinaczki ze względu na sposób osadzania punktów do asekuracji. A ta jest bardzo prosta, gdyż wyróżniamy dwa rodzaje wspinaczki:

Wspinaczka sportowa

Taki rodzaj wspinaczki ma miejsce, gdy drogi po których się wspinamy są wyposażone w stałe punkty do asekuracji.  W Polskich skalach drogi wspinaczkowe najczęściej wyposażone są w ringi, które są na stałe wklejone w skałę. W naszych rejonach skalnych rzadziej spotkamy w plakietki, które z kolei są bardziej popularne w innych krajach.

Do wspinaczki po drogach sportowych potrzebny jest podstawowy sprzęt wspinaczkowy: uprząż wspinaczkowa, kask, kilka karabinków, przyrząd do asekuracji oraz lina wspinaczkowa i ekspresy.

Wspinaczka tradycyjna

Ma miejsce wtedy, gdy na drodze nie ma zainstalowanych punktów, do których można wpinać ekspresy. Drogi pozbawione stałych punktów do asekuracji najczęściej spotyka się w górach wysokich, np. w Tatrach. Punkty do asekuracji instalujemy sobie sami, używając do tego pętli oraz wszelkiego rodzaju kości klinowych i mechanicznych. Zatem, aby wspinać się „tradowo” potrzeba dużo więcej sprzętu i doświadczenia.

Jaki kurs wspinaczkowy wybrać – kurs wspinaczki na ściance

Może być tak, że interesuje Cię wspinaczka sportowa, ale tylko na ściance, a nie w skałkach. Taki rodzaj wspinaczki ma swoje zalety – jest świetnym treningiem, który nie tylko wzmocni i wyrzeźbi twoje ciało, ale dostarczy ci także niezapomnianych przeżyć i emocji!

Na wielu ściankach zainstalowane są automaty do asekuracji, z którym możesz samodzielnie korzystać. Jeśli jednak wspinanie z asekuracją na automacie to dla Ciebie za mało i masz partnera lub partnerkę do wspinaczki, warto przejść specjalistyczne szkolenie. Poznasz na nim podstawy asekuracji na tak zwaną wędkę oraz nauczysz się prowadzić drogi wspinaczkowe.

Kurs wspinaczki na ściance można zrealizować w 1 weekend. Jeśli w przyszłości planujesz wspinaczkę w skałach, to taki kurs będzie doskonałym wstępem do dalszej edukacji wspinaczkowej. Możesz skorzystać z naszego szkolenia – informacje znajdziesz TUTAJ.

Jaki kurs wspinaczkowy wybrać?

Podczas przekopywania Internetu w poszukiwaniu kursu skałkowego można dostać istnego zawrotu głowy. Można znaleźć kurs jednodniowy, weekendowy, 4-dniowy, 6-dniowy. Jak wybrać ten właściwy?

Jeśli zdecydujesz, jakiego rodzaju wspinaczka Cię interesuje i czego w związku z tym chcesz się nauczyć, to łatwiej będzie Ci zdecydować, który kurs będzie dla Ciebie właściwy. W naszej Akademii Wspinania climb2change mamy kurs skałkowy, który ma różne warianty. Możesz wybrać jeden z nich i dopasować materiał do swoich potrzeb i możliwości. Alternatywnie możesz wybrać weekendowy kurs wspinaczki.

KURS SKAŁKOWY – czego się nauczysz

Program kursu wspinaczkowego obejmuje przede wszystkim elementy asekuracji na drogach wyposażonych w stałe punkty do asekuracji. Podstawowy kurs wspinaczkowy ma za zadnie przygotować Cię do bezpiecznej wspinaczki na drogach sportowych.

Zatem nauczysz się asekurować swojego partnera, kiedy wspina się na wędkę oraz kiedy prowadzi drogę wspinaczkową. Nauczysz się również prowadzić drogi wspinaczkowe, czyli zabezpieczać się za pomocą ekspresów i liny.

W zależności od wariantu, na tym zakończysz swoją edukację lub zdobędziesz więcej wiedzy i poznasz rodzaje stanowisk, jakie spotkasz w skałach i nauczysz się je samodzielnie budować. Nauczysz się również zjeżdżać po linie oraz rozwiązywać proste sytuacje awaryjne. To są umiejętności, dzięki którym staniesz się samodzielnym wspinaczem lub wspinaczką. Wykorzystasz je podczas wspinaczki sportowej. W wariancie 6-dniowym nauczysz się również wspinać po drogach, które mają więcej niż jeden odcinek, czyli tak zwany wyciąg.

Jeśli interesuje Cię kurs SKAŁKOWY – zajrzyj TUTAJ.

Kurs skałkowy WG. pza – czego się nauczysz

Ten rodzaj kursu jest rozbudowany o elementy asekuracji własnej, co oznacza, że prócz wyżej wymienionych umiejętności, zdobędziesz również te, które pozwolą Ci na wspinanie tradycyjne. Nauczysz się samodzielnie zakładać punkty do asekuracji w skale, korzystając przy tym z jej naturalnej rzeźby. Poznasz również podstawowe techniki autoratownicze, które przydadzą się w sytuacjach awaryjnych w górach.

Warto podkreślić tutaj, że jeśli myślisz o wspinaczce w Tatrach, górach wysokich lub o kursie taternickim, to właśnie kurs skałkowy wg. PZA może okazać się odpowiedni dla Ciebie. Jeśli nie masz takich aspiracji, pozostań przy wspinaczce sportowej.

Jeśli chcesz zrobić kurs skałkowy wg. programu PZA – zajrzyj TUTAJ.

Czas trwania kursu wspinaczkowego w skałkach – jakie to ma znaczenie

Wydawać by się mogło, że im szybciej – tym lepiej, jednak nie w przypadku kursu wspinaczkowego. Tutaj sprawdzi się zasada czym dłużej, tym lepiej. Dlaczego?

Najważniejszym „zadaniem kursu wspinaczki”, a właściwie instruktora, który prowadzi zajęcia jest przekazanie wiedzy dotyczącej asekuracji podczas wspinania. Ta wiedza, to kwestia Twojego bezpieczeństwa, dlatego bardzo ważne jest, aby została przekazana właściwie oraz dobrze utrwalona. To właśnie czas ma największe znaczenie podczas utrwalania zdobytych umiejętności. Czym więcej dni masz na praktykę, tym lepiej dla Ciebie. Czym więcej dni, tym więcej również możesz się nauczyć.

Naszym zdaniem minimalna długość kursu skałkowego to 4 dni, ponieważ w takim czasie można przekazać odpowiednią porcję wiedzy dotyczącą wspinaczki sportowej oraz ją utrwalić. Kurs, który trwa dwa dni ma okrojony materiał i nie uwzględnia wszystkich technik, jakie są potrzebne do wspinaczki po drogach sportowych. Przed decyzją o takim kursie porównaj programy i zakres materiału – zobaczysz różnicę.

A co z kursem skałkowym, który trwa 6 dni? Jest on rozbudowany o elementy wspinaczki wielowyciagowej i nie myśl o tym, aby go skrócić. Możesz ewentualnie podzielić go dwa etapy i najpierw przejść czterodniowy kurs skałkowy, a później uzupełnić go kursem wspinaczki na własnej asekuracji lub kursem wspinaczki po drogach wielowyciągowych. Dzięki temu zyskujesz czas na praktykę, a ta czyni mistrzem.

Podsumowując, jeśli interesuje Cię wspinaczka sportowa, odpowiedni dla Ciebie będzie kurs skałkowy, któy trwa 4 lub 6 dni. W dowolnym momencie możesz go uzupełnić kursem wspinaczki na własnej asekuracji. Jeśli jednak chcesz mieć kompleksowe szkolenie wspinaczkowe obejmujące wspinaczkę sportową i tradycyjną, to właściwy dla Ciebie będzie kurs skałkowy wg. programu PZA.

Co dalej po kursie wspinaczkowym?

Jeśli jesteś już po kursie wspinaczkowym, to najważniejsza jest praktyka i regularne treningi. Możesz zakończyć swoją edukację na kursie w skałkach. Natomiast, jeśli planujesz wspinanie w górach wysokich, to kolejnym etapem górskiej edukacji jest kurs taternicki. O takim szkoleniu powinny pomyśleć osoby, którym marzy się zdobywanie taternickich czy alpejskich wierzchołków, a może i wyższych szczytów.

Następnym etapem jest kurs taternicki zimowy, później kurs wspinaczki w lodzie i wiele innych szkoleń. Sposobów na podnoszenie kompetencji wspinaczkowych jest wiele, ale najważniejsza jest praktyka w skałach, a później w górach, do czego gorąco zachęcamy. Ale najpierw zrób solidne podstawy asekuracji na kursie skałkowym, żeby to wszystko szło gładko, bezpiecznie i z głową!

Jaki kurs wspinaczkowy wybrać jeśli żaden z powyższych Cię nie interesuje?

Jeśli żaden powyższych kursów nie spełnia Twoich oczekiwań, nie czujesz, że to jest to, to masz jeszcze kilka opcji. Możesz umówić się na

Indywidualny kurs wspinaczkowy z instruktorem

Dzięki indywidualnemu podejściu program kursu można dopasować dokładnie do Twoich potrzeb. Nadmienimy tu jednak, że najlepiej zapisać się na takie zajęcia z kimś w parze. Dzięki temu instruktor będzie mógł zająć się nauczaniem, a nie wspinaniem. Może dokładnie przyglądać się temu co i jak robisz, sprawdzać, korygować i tłumaczyć tak, jak ma to miejsce podczas kursu. Instruktor ma być obok. To bardzo ważne.

Jeśli zaś zależy Ci na podniesieniu techniki wspinaczkowej, to takie indywidualne zajęcia będą strzałem w dziesiątkę.

Zimą, kiedy w Polsce nie ma warunków do wspinaczki organizujemy

Warsztaty wspinaczkowe za granicą

Takie rozwiązanie polecamy osobom, które są już po podstawowym kursie wspinaczkowym. Warsztaty wspinaczkowe są dla osób, które chcą odświeżyć wiedze i nabrać jeszcze większego doświadczenia pod okiem instruktora. Kierunki, które obieramy zimą to Sycylia, Hiszpania, a nawet egzotyczne Maroko. Na warsztatach odświeżamy wiedzę z zakresu asekuracji oraz pracujemy nad techniką wspinaczkową.

Warsztaty wspinaczkowe online:

Osoby które już się wspinają sportowo, a potrzebują nieco odświeżyć wiedzę lub poszerzyć ją o elementy asekuracji własnej, mogą wybrać się na kurs wspinaczki po drogach nieubezpieczonych. Osoby takie mogą również skorzystać z naszych webinariów – warsztatów wspinaczkowych online. Przygotowaliśmy całą serię, która pomaga odświeżyć wiedzę z zakresu wspinaczki sportowej, po drogach ubezpieczonych.

A co jeśli nie wiesz, czy wspinaczka jest dla Ciebie?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które może by chciały, ale jeszcze nie wiesz, czy wspinaczka to jest coś dla Ciebie, lub po prostu chcesz aktywnie, inaczej spędzić swój dzień, to możesz wybrać się na ściankę wspinaczkową, lub na nasz Climbing Day.

Climbing Day, czyli dzień wspinaczki w skałkach to możliwość sprawdzenia, czy wspinanie sprawi Ci przyjemność i chcesz w to iść. A poza tym to niesamowita przygoda pod okiem instruktora. Jeden dzień wspinaczki w skałkach pozwoli Ci poznać podstawy asekuracji, ale przede wszystkim będziesz się dużo wspinać i sprawdzisz, czy wspinanie skałkowe to sport dla Ciebie, czy może jednak będzie to okazjonalne zajęcie. J

Mam nadzieję że to wszystko, co jest wyżej napisane nie brzmi zbyt strasznie, i pomoże Ci zdecydować, jaki kurs wspinaczkowy wybrać. A jeśli nie znasz połowy słów z tego artykułu, nie martw się, mamy na to radę. Zajrzyj TUTAJ, do naszego słownika pojęć wspinaczkowych, który pomoże Ci zaznajomić się ze wspinaczkowym językiem.

Jeśli zdecydujesz się na kurs skałkowy w naszej Akademii Wspinania clim2change, to dzień po dniu, pod okiem instruktora wspinaczki, a co najważniejsze, w swoim tempie, nauczysz się wszystkiego, o czym wyżej piszemy. I tak, przeżyjesz niesamowitą przygodę! Gwarantujemy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top