ZAAWANSOWANY ZIMOWY KURS TURYSTYKI WYSOKOGÓRSKIEJ – II STOPNIA

KURS DLA OSÓB PO KURSIE I STOPNIA, PRZYGOTOWUJĄCY DO SAMODZIELNEGO I BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ ZIMĄ W TERENIE WYSOKOGÓRSKIM

DLACZEGO WARTO PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZIMOWYCH WYJŚĆ W GÓRY?

Zimowa turystyka jest coraz bardziej popularna. Każdy, kto rusza zimą w góry, musi zdawać sobie sprawę z bardzo dużego zagrożenia, jakie niesie ze sobą wyruszenie w góry o tej porze roku. Powinien również wiedzieć, jak hamować upadki na stoku, jak umiejętnie asekurować się liną z partnerem w tak zwany "lotny sposób", co zrobić, jeśli zdarzy się wypadek. Jesteśmy to winni naszym partnerom. To tylko podstawy.

Bardziej wytrawni turyści powinni poznać również podstawowe zasady nawigacji w terenie wysokogórskim, nauczyć się planować wycieczkę, wyznaczać azymuty i nawigować we mgle nocą oraz omijać szczeliny lodowcowe.

Jeśli znasz podstawy, jesteś po Zimowym kursie turystyki wysokogórskiej I stopnia, i chcesz dowiedzieć się więcej -  to zapraszamy na drugą część zajęć organizowaną przez naszą Akademię Wspinania.

Zajęcia prowadzą instruktorzy z licencją PZA i ratownicy TOPR.

Zapewniamy miejsca noclegowe w schroniskach.

Zapewniamy ubezpieczenie NNW.

Chcesz nauczyć się bezpiecznie chodzić po górach zimą? To kurs dla ciebie!

JAK WYGLĄDA ZIMOWY KURS TURYSTYKI WYSOKOGÓRSKIEJ?

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej zajęcia są prowadzone głownie w Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka. Drogi są na ogół łatwiejsze i nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym jest z kolei kilka ciekawych lodospadów. Świetnie nadają się do ćwiczeń i są łatwo dostępne nawet w trudnych warunkach.

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej dla osób początkujących na Hali Gąsienicowej

Zajęcia będą trwały cztery pełne dni, wszystko w terenie. Powtórzysz sobie te umiejętności które ćwiczyłeś na kursie I stopnia a dodatkowo poznasz podstawowe zasady nawigacji w terenie wysokogórskim, nauczysz się planować wycieczkę, wyznaczać azymuty i nawigować we mgle, nocą oraz omijając szczeliny lodowcowe i wiele, wiele innych rzeczy. Dni będą wypełnione zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).

CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

Na kursie II stopnia (zaawansowanym) główny nacisk edukacyjny kładziemy na aspekt nawigacji i trudniejszej asekuracji lotnej niż na I stopniu więc:

 • Powtórzysz te umiejętności które ćwiczyłeś na kursie I stopnia i ponadto:
 • Przećwiczymy asekurację lotną na znacznie trudniejszej grani
 • Poznasz podstawowe zasady nawigacji w terenie wysokogórskim, nauczysz się planować wycieczkę, wyznaczać azymuty i nawigować we mgle, nocą oraz omijając szczeliny lodowcowe. W podstawowym zakresie poznasz użyteczność dedykowanych urządzeń górskich typu GPS
 • Będziesz hamował upadki całego zespołu na stoku
 • Przećwiczysz zakładanie własnych stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych w śniegu
 • Przećwiczysz trudne przypadki wyciągania rannego ze szczeliny i nauczysz się z niej sam wychodzić jeżeli partnerzy nie będą mogli ci pomóc
 • Nauczysz się obsługiwać różnego rodzaju bloczki i przyrządy zaciskowe
 • Dowiesz się jak bezpiecznie poruszać się po lodowcu

4 dni szkolenia.

Zapewniamy cały sprzęt.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne.

CO ZAWIERA CENA

Organizujemy noclegi oraz zapewniamy profesjonalną opiekę instruktora PZA. Zapewniamy sprzęt wspinaczkowy oraz ubezpieczenie NNW na czas trwania zajęć.

Kurs jest prowadzony wg programu PZA.

Na jednego instruktora przypada maksymalnie 6 osób.

Koszt:  1050 zł 

TERMINY SZKOLEŃ

2019 - Brak Miejsc

CENA NIE OBEJMUJE

 • Dojazdu
 • Noclegu (Schronisko Murowaniec, miejsca są zarezerwowane)
 • Wyżywienia
 • Wydatków natury osobistej
 • Ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC - pamiętaj, żeby się ubezpieczyć. Rekomendujemy wykupienie polisy Bezpieczny Powrót PZU lub członkostwo w klubie Alpenvereine Polska. Pamiętaj, aby ubezpieczyć się przed wyjazdem.
Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej dla osób zaawansowanych

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

 • Dobry humor
 • Ciepłe, dopasowane da panujących warunków ubranie i buty
 • Kurtka od wiatru i śniegu, spodnie od wiatru i śniegu, buty zimowe, dużo ciepłych skarpet, stoptuty (ochraniacze), rękawice zewnętrzne, rękawiczki zapasowe, czapka, buty do schroniska
 • Kosmetyki, krem przeciwsłoneczny!!!
 • Okulary przeciwsłoneczne/gogle, termos, kijki teleskopowe
 • Jeżeli zamierzasz spać w jamie śnieżnej: śpiwór, karimata, płachta biwakowa

Naucz się, jak zimą bezpiecznie poruszać się w górach wysokich!