Jaki sprzęt do wspinania kupić na początek?

O to , jaki sprzęt do wspinania kupić na początek pytacie naszych instruktorów przed kursem, w trakcie trwania kursu oraz po kursie. Całe szczęście na kursach w naszej Akademii Wspinania climb2change można zupełnie za darmo przetestować sprzęt różnych producentów, by później samodzielnie wybrać taki, który będzie dla odpowiedni.

W tym artykule:

  • podpowiadamy i przypominamy czym jest zestaw osobisty,
  • zestawiamy najbardziej potrzebny i podstawowy sprzęt, który pozwala na rozpoczęcie przygody ze wspinaniem.

Na początek ważna uwaga! Według nas sprzęt do wspinaczki powinno się kupować nowy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto i co robił ze sprzętem używanym. Od sprzętu zależy bezpieczeństwo. My wolimy nie ryzykować, więc miej to na uwadze dokonując wyboru.

Zapisz się na kurs skałkowy do Akademii Wspinania climb2change

Jaki sprzęt do wspinania kupić na początek? Uprząż, kask i buty!

Uprząż wspinaczkowa

Bez niej można tylko wspinać się solo, czego nie polecamy 😉 Uprząż należy przymierzyć, najlepiej w sklepie. Zalecamy poprosić sprzedawcę o umożliwienie zawiśnięcia w uprzęży i sprawdzenia, czy jest wygodna i pasuje do sylwetki.

Na naszych kursach zgodnie stwierdzacie, że uprzęże polskiej firmy Lhotse są bardzo wygodne, a duży zakres regulacji czyni z nich wyjątkowo uniwersalny model. Lekki i w pełni regulowany model Buoux ma dwie, tak zwane “szybkie klamry” przy pasie biodrowym oraz na pętlach udowych. Dzięki dużemu zakresowi regulacja uprząż jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się zarówno podczas wspinania sportowego, jak i wysokogórskiego.

Uprząż wspinaczkowa Lhotse Buoux
Uprząż wspinaczkowa Lhotse Buoux

Buty wspinaczkowe

Często pytacie – jakie buty wspinaczkowe kupić? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Bardzo szeroko opisaliśmy to w artykule Jakie buty wspinaczkowe kupić? Porady dla początkujących, do którego przeczytania zachęcamy.

Jeśli jeszcze nie wiecie, czy wspinaczka to sport dla was lub zamierzacie wspinać się rekreacyjnie, od czasu, do czasu – to w zupełności wystarczą “najtańsze” buty z Decathlon’u. Osoby, które zamierzają ze wspinania uczynić częstszą aktywność mogą zainwestować np. w buty EB Thorn. W późniejszym etapie, kiedy będziecie przymierzać się do super trudnych dróg, możecie myśleć o specjalistycznych butach.

Ważne jest to, żeby buty były lekko przyciasne, a place lekko podgięte. Pięta buta powinna być wypełniona. Pamiętajcie też, że but lekko się rozciąga i dopasowuje do kształtu stopy. Na początku nie jest to komfortowe, ale ponieważ  buty wspinaczkowe mają służyć do wspinania, a nie do chodzenia, nosimy je tylko kilka- kilkanaście minut podczas wspinania.

Kask wspinaczkowy

Kask wspinaczkowy to ogromnie ważny element wyposażenia, jeśli zamierzasz wspinać się w skałach, górach, czy nawet chodzić zimą po górach lub latem po via ferratach. Ma za zadani ochronić głowę przed uderzeniem podczas odpadnięcia oraz przed uderzeniami spadających z góry kamieni. To dlatego tak ważne jest, aby podczas wspinaczki poprawnie założony kask miała zarówno osoba, która się wspina, jak i osoba, która asekuruje.

Wybierając kask wspinaczkowy, zwróć uwagę na to, aby kask był dobrze dopasowany i wygodny i miał fajny, zdjęciowy kolor 😉

Kask wspinaczkowy Meteora dla kobiet

Sprzęt do wspinaczki na początek – zestaw osobisty

Karabinki typu HMS

Do asekuracji potrzebne są karabinki zakręcane.  Na pierwszy rzut oka może Wam się wydać, że wszystkie są takie same, jednak pozory mylą. Najważniejsze, aby karabinki, które będziecie nosić jako zestaw osobisty były typu HMS, czyli były przystosowane do współpracy z węzłem zwanym HMS (niem. Halb Mastwurf Sicherung) – półwyblinką. Do zestawu osobistego potrzeba minimum 3 sztuk. Do pracy z przyrządem asekuracyjnym oraz aby uzupełnić zestaw osobisty można zakupić:

Przyrząd asekuracyjno – zjazdowy

Do asekuracji partnera potrzeby jest przyrząd asekuracyjno – zjazdowy. Najbardziej uniwersalne są przyrządy wielofunkcyjne i z takimi spotkaliście się na naszych kursach. Wielofunkcyjne – to znaczy, że można nimi asekurować partnera z górnego stanowiska. Kubki sportowe się do tego nie nadają. Kilka naszych propozycji “kubków” poniżej.

Jaki sprzęt do wspinania kupić na początek? Lina i ekspresy.

Lina wspinaczkowa

Jaką linę wspinaczkową kupić i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Na początek kupuje się linę o średnicy około 10 mm. Nie chodzi o to, żeby była cienka, tylko o to, żeby Wam się dobrze asekurowało. Grubsza lina powoduje lepsze tarcie w przyrządzie, a co za tym idzie, większe wyczucie i lepszą asekurację. 60 m to długość optymalna, jeśli chodzi o Polskę.

Przy wyborze liny należy zwrócić uwagę na ilość odpadnięć: określa wytrzymałość liny. Im wyższy tym lepiej, – tym więcej rwań lina wytrzymuje. Dla liny pojedynczej jest to minimum 5.

Ważnym parametrem jest również siła graniczna: to siła działająca na wspinacza podczas hamowania lotu przez linę. Dla organizmu ludzkiego ta wartość może wynosić maksymalnie 12 kN. Przyjmuje się, że powyżej tej granicy ciało ludzkie nie wytrzyma przeciążeń. Im mniejsza siła, tym hamowanie lotu będzie łagodniejsze i amortyzacja podczas lotu będzie lepsza.

Oczywiście najważniejszą rzeczą przy wyborze liny wspinaczkowej i pozostałego sprzętu jest kolor 😉

Na początek możecie wypróbować linę Black Diamond 9,9 mm, 60 m.

Ekspresy wspinaczkowe

Ekspresy, to dwa karabinki połączone taśmą, niezbędne przy wspinaniu z dołem. Na początek przyda się Wam 12 sztuk. 6 krótkich – 12 cm, 3 średniej długości – 16-17 cm, i 3 długie – 22 cm. To czy mają być ekspresy z pełnym zamkiem, czy agrafkowe, zależy od was. Te z zamkiem – agrafką są lżejsze i łatwiej wpina się w nie linę. Lepiej sprawdzą się zimą, bo zamki nie zamarzają tak łatwo, jak w pełnych karabinkach. Nasza propozycja na początek.

Zestaw ekspresów Ocun Hawk 12 cm

Na początek ten sprzęt Wam wystarczy. O tym, co poza tym warto kupić przeczytacie w kolejnych artykułach. Przyda się jeszcze sprzęt do budowania stanowisk, czy robienia lonży, a także do własnej asekuracji czy autoratownictwa… Niebawem napiszemy więcej. Stay tuned!


Sprawdź pozostałe artykuły z tej serii:

Jakie buty do wspinania wybrać? KLIK

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top